Andırın Postası
Andırın'da
5 Günlük
Hava Durumu
ANDIRIN
Andırın Postası

Andırın Postası
 • CUMHURBAŞKANIMIZ KAHRAMANMARAŞ’A GELİYOR
  CUMHURBAŞKANIMIZ KAHRAMANMARAŞ’A GELİYOR
 • Andırın’da okur yazarlık seferberliği başlatıldı
  Andırın’da okur yazarlık seferberliği başlatıldı
 • Kur’an Kursu öğrencileri ödüllendirildi
  Kur’an Kursu öğrencileri ödüllendirildi
 • Andırın Yeşildağ Spor avantajını koruyor
  Andırın Yeşildağ Spor avantajını koruyor
 • Temiz, Esnaf Odası Başkanlığına adaylığını açıkladı
  Temiz, Esnaf Odası Başkanlığına adaylığını açıkl
 • KASKİ’den Acil Durum Eylem Planı Eğitimi
  KASKİ’den Acil Durum Eylem Planı Eğitimi
 • CHP İlçe Danışma Meclis Toplantısı yapıldı
  CHP İlçe Danışma Meclis Toplantısı yapıldı
 • KURTULUŞ DESTANI’NIN 98. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
  KURTULUŞ DESTANI’NIN 98. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
 • Başkan Tezcan’dan kutlama mesajı
  Başkan Tezcan’dan kutlama mesajı
 • İki ineğinden birini sattı, parasını Mehmetçik Vakfına bağışladı
  İki ineğinden birini sattı, parasını Mehmetçik Va
Kahvehanesini mantar tesisine dönüştürdü
Kahvehanesini mantar tesisine dönüştürdü
Andırın’da  bir girişimci yıllardır kahvehane olarak kullandığı mekanı mantar tesisine dönüştürdü. İlçemizin Rifatiye Mahallesinde yaşayan Özcan Erdevir (32) yaklaşık 10 yıl mahallesinde kahvehane işletmeciliği yaptığını ve kahvehaneyi kapatarak istiridye mantarı...
30 Ocak 2018 13:04
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Andırın Postası

DSC_0211 DSC_0221 DSC_0128

Andırın’da  bir girişimci yıllardır kahvehane olarak kullandığı mekanı mantar tesisine dönüştürdü.

İlçemizin Rifatiye Mahallesinde yaşayan Özcan Erdevir (32) yaklaşık 10 yıl mahallesinde kahvehane işletmeciliği yaptığını ve kahvehaneyi kapatarak istiridye mantarı üretmeye başladığını söyledi.

Yaklaşık 6 yıl önce  Antalya bölgesine giderek sera ve çeşitli işlerde çalışmaya başladığını söyleyen Erdevir, yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Antalya bölgesinde 6 sene bir çalışmışlığım oldu. Kendi işimi kemdim kurma kararını vererek köyüme mahalleme geri geldim. Burada kahvehane işlettim, bakkal işlettim, kantin çalıştırdım, seracılık yaptım.  Sayın Kaymakamımızın, İlçe Tarım Müdürlüğüne yönlendirmesiyle mantar üreticiliği yapmak için başvuruda bulundum.”

Mantar üretimi konusunda hiçbir bilgisinin olmadığını belirten ve İlçe Tarım Müdürlüğü teknik personelleri ile görüşme yaptıktan sonra bu işi yapmaya karar verdim diyen Erdevir şunları kaydetti.

“Yaklaşık 10 yıldır kahvehane olarak kullandığım işyerimi kapatarak mantarhaneye çevirmeye karar verdim. İlçe Tarım Müdürlüğü teknik personellerinin destekleri sayesinde ürün almaya başladım. Yaklaşık 2 ay önce kurduk ve ürün almaya başladık. Bu 3-5 aylık dönemde 800 ila 1 ton civarında bir verim almayı bekliyoruz. İşletmemiz küçük 50 m2 kare civarında olduğu için yıllık 2,5 ton civarında mantar üretmeyi hedefliyoruz. Kış dönemi olmasına rağmen verimimiz çok güzel.”

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaatımı yaparak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından üretim satış izni aldığını sözlerine ekleyen Erdevir, ürettiğim mantarları ilçede marketlere, bakkallara veriyorum, pazarlama sıkıntısı çekmiyorum. İnşallah hedefim bu tesisi daha da büyütmek dedi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Uğur Adsay, çiftçilerimizin tarım faaliyetleri konusunda tarlasından, bahçesinden, hayvanlarından en doğru ve en fazla bir şekilde ürün alabilmesi için ülkemiz tarımının ve çiftçilerimizin kalkınması için çalışıyoruz dedi.

Bu mantar tesisini kendisinin isteği ve bizlerin de desteği ile kendisine ait bir kahvehaneyi cesur bir karar alarak mantar üretim tesisine çevirdi diyen Adsay, şunları söyledi.

“Teknik personelimiz mantar üretim aşamalarını takip ettiler. Tesise baktığımızda yapılan emeklerin boşa gitmediğini görmek bizleri mutlu ediyor. Bizler ilçe Tarım Bakanlığı ailesi olarak çiftçilerimizin her zaman yanındayız. Onların her zaman destekçisiyiz dedi. Haber: Murat Menendiz

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa