Andırın Postası
Andırın'da
5 Günlük
Hava Durumu
ANDIRIN
Andırın Postası

Andırın Postası
 • Andırın’da TÜGVA tanıtım toplantısı yapıldı
  Andırın’da TÜGVA tanıtım toplantısı yapıldı
 • Kaymakamımız Haluk Koç Gazetemizi ziyaret etti
  Kaymakamımız Haluk Koç Gazetemizi ziyaret etti
 • Başkan Tezcan’dan gazetemize ziyaret
  Başkan Tezcan’dan gazetemize ziyaret
 • AÇEK Derneği’nden gazetemize ziyaret
  AÇEK Derneği’nden gazetemize ziyaret
 • Orman teşkilatından gazetemize ziyaret
  Orman teşkilatından gazetemize ziyaret
 • TKDK Andırın’da müzakere toplantısı yaptı
  TKDK Andırın’da müzakere toplantısı yaptı
 • Yanan ev kullanılamaz hale geldi
  Yanan ev kullanılamaz hale geldi
 • Korkuluğa Sıkışan Köpeği İtfaiye Kurtardı
  Korkuluğa Sıkışan Köpeği İtfaiye Kurtardı
 • ‘İyi Dersler Şoför Amca’ eğitimleri Andırın ilçesi’nde gerçekleştirildi
  ‘İyi Dersler Şoför Amca’ eğitimleri Andırın ilçesi
 • BAŞKAN TEZCAN’IN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
  BAŞKAN TEZCAN’IN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
TRÜF MANTARI EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK
TRÜF MANTARI EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, Andırın’da oluşturulan ve yıllık 600 bin Euro gelir getirmesi beklenen trüf mantarı ormanındaki fidanların verim vermeye başladığında bölge halkına dağıtılacağını söyledi. Andırın Kaymakamı Haluk Koç, Belediye...
2 Ocak 2018 15:02
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Andırın Postası

geben bal ormanı DSC00487 DSC_0208

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, Andırın’da oluşturulan ve yıllık 600 bin Euro gelir getirmesi beklenen trüf mantarı ormanındaki fidanların verim vermeye başladığında bölge halkına dağıtılacağını söyledi.
Andırın Kaymakamı Haluk Koç, Belediye Başkanı Baki Tezcan, Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş,  Bölge Müdür Yardımcısı Orhan Çatalçam, Şube Müdürü Sabri Yalçın Andırın Orman İşletme Müdürü İdris Tetik ve İlçemiz Orman İşletme Şefleri ilçemizde yapılan ormancılık faaliyetlerini yerinde gördü.

Geben Mahallesi’nde kurulan ve yaklaşık 15 bin adet akasya, kestane, iğde, badem ve alıç fidanlarından oluşan bal ormanında incelemelerde bulunulmasının ardından Kurucaova Orman deposu içerisine yapılan helikopter pist alanının gezilmesinden sonra,

Efirağızlı Mahallesi Çatak mevkiinde 40 dönüm arazi üzerinde kurulu ‘Trüf Mantarı’ Ormanı’nda incelemelerde bulundu.
Andırın Kaymakamı Haluk Koç, Belediye Başkanı Baki Tezcan, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş ve diğeri ilgililer, burada trüf mantarı aşılı meşe fidanları diktiler.
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, daha sonra yaptığı değerlendirmede trüf mantarının yüksek gelir getiren bir tür olduğunu belirterek, Denizli‘den getirdiğimiz bu fidanları toprakla buluşturuyoruz. Bu fidanlar büyüyüp trüf mantarı verimi aldığımızda bunları bölgede yaşayan insanlarımıza kişi başına dağıtacağız, Orman Genel Müdürlüğümüzün 38 tane eylem planı var, bunlardan biriside trüf mantarı eylem planı. Bölge Müdürlüğü olarak Andırın İlçemizde bunu tesis ettik, bu tür gelir getirici projelerimizi de hayata geçirmeye devam  edeceğiz diye konuştu.
BÖLGE HALKINA GELİR SAĞLAYACAK
Andırın Kaymakamı Haluk Koç ise trüf mantarı projesinin ilçeye önemli katkı sağlayacağını ifade ederek, Ülkemiz ormanlarının ekonomiye kazandırılması noktasında son yıllarda önemli gelişmeler var. Trüf mantarının kilosunun bin ile 10 bin arasında değiştiğini biliyoruz. Mahalle halkı bu mantarlar yetiştiğinde ülke ve kendi ekonomilerine büyük katma değer sağlayacaklardır dedi.
ANDIRIN’IN YÜZDE 66’SI ORMANLARLA KAPLI
Andırın Belediye Başkanı Baki Tezcan da Trüf Mantarı Ormanı’nın ilçe için güzel bir proje olduğunu söyledi. Tezcan, İlçemizin yüzde 66’sı ormanlarla kaplı. Bu tür projeler sayesinde bölgemizde gelir getirecek birçok projeler geliştiriliyor. Bal Ormanı, zeytin, ceviz, alıç ve son olarak da trüf mantarı projesi ile açılan gelir sahaları halkımız adına memnunluk verecektir dedi. Haber Murat Menendiz

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa