Andırın Postası
Andırın'da
5 Günlük
Hava Durumu
ANDIRIN
Andırın Postası

Andırın Postası
 • 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü
  18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’n
 • Şehit annesine okuma yazma eğitimi
  Şehit annesine okuma yazma eğitimi
 • Defne ve Ekoturizm Çalıştayı düzenlendi
  Defne ve Ekoturizm Çalıştayı düzenlendi
 • Rüzgar, güven tazeledi
  Rüzgar, güven tazeledi
 • Andırın MYO öğrencileri Çanakkale şehitlerini andı
  Andırın MYO öğrencileri Çanakkale şehitlerini andı
 • İlkokul öğrencilerine farkındalık eğitimi
  İlkokul öğrencilerine farkındalık eğitimi
 • Andırın Gençlik Merkezi inşaatı tamam
  Andırın Gençlik Merkezi inşaatı tamam
 • Başkan Tezcan’ın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı
  Başkan Tezcan’ın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehi
 • İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü
  İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u a
 • Atatürk Ortaokulunda Z kütüphane açıldı
  Atatürk Ortaokulunda Z kütüphane açıldı
TRÜF MANTARI EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK
TRÜF MANTARI EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, Andırın’da oluşturulan ve yıllık 600 bin Euro gelir getirmesi beklenen trüf mantarı ormanındaki fidanların verim vermeye başladığında bölge halkına dağıtılacağını söyledi. Andırın Kaymakamı Haluk Koç, Belediye...
2 Ocak 2018 15:02
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Andırın Postası

geben bal ormanı DSC00487 DSC_0208

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, Andırın’da oluşturulan ve yıllık 600 bin Euro gelir getirmesi beklenen trüf mantarı ormanındaki fidanların verim vermeye başladığında bölge halkına dağıtılacağını söyledi.
Andırın Kaymakamı Haluk Koç, Belediye Başkanı Baki Tezcan, Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş,  Bölge Müdür Yardımcısı Orhan Çatalçam, Şube Müdürü Sabri Yalçın Andırın Orman İşletme Müdürü İdris Tetik ve İlçemiz Orman İşletme Şefleri ilçemizde yapılan ormancılık faaliyetlerini yerinde gördü.

Geben Mahallesi’nde kurulan ve yaklaşık 15 bin adet akasya, kestane, iğde, badem ve alıç fidanlarından oluşan bal ormanında incelemelerde bulunulmasının ardından Kurucaova Orman deposu içerisine yapılan helikopter pist alanının gezilmesinden sonra,

Efirağızlı Mahallesi Çatak mevkiinde 40 dönüm arazi üzerinde kurulu ‘Trüf Mantarı’ Ormanı’nda incelemelerde bulundu.
Andırın Kaymakamı Haluk Koç, Belediye Başkanı Baki Tezcan, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş ve diğeri ilgililer, burada trüf mantarı aşılı meşe fidanları diktiler.
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, daha sonra yaptığı değerlendirmede trüf mantarının yüksek gelir getiren bir tür olduğunu belirterek, Denizli‘den getirdiğimiz bu fidanları toprakla buluşturuyoruz. Bu fidanlar büyüyüp trüf mantarı verimi aldığımızda bunları bölgede yaşayan insanlarımıza kişi başına dağıtacağız, Orman Genel Müdürlüğümüzün 38 tane eylem planı var, bunlardan biriside trüf mantarı eylem planı. Bölge Müdürlüğü olarak Andırın İlçemizde bunu tesis ettik, bu tür gelir getirici projelerimizi de hayata geçirmeye devam  edeceğiz diye konuştu.
BÖLGE HALKINA GELİR SAĞLAYACAK
Andırın Kaymakamı Haluk Koç ise trüf mantarı projesinin ilçeye önemli katkı sağlayacağını ifade ederek, Ülkemiz ormanlarının ekonomiye kazandırılması noktasında son yıllarda önemli gelişmeler var. Trüf mantarının kilosunun bin ile 10 bin arasında değiştiğini biliyoruz. Mahalle halkı bu mantarlar yetiştiğinde ülke ve kendi ekonomilerine büyük katma değer sağlayacaklardır dedi.
ANDIRIN’IN YÜZDE 66’SI ORMANLARLA KAPLI
Andırın Belediye Başkanı Baki Tezcan da Trüf Mantarı Ormanı’nın ilçe için güzel bir proje olduğunu söyledi. Tezcan, İlçemizin yüzde 66’sı ormanlarla kaplı. Bu tür projeler sayesinde bölgemizde gelir getirecek birçok projeler geliştiriliyor. Bal Ormanı, zeytin, ceviz, alıç ve son olarak da trüf mantarı projesi ile açılan gelir sahaları halkımız adına memnunluk verecektir dedi. Haber Murat Menendiz

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa