Andırın Postası
Andırın'da
5 Günlük
Hava Durumu
ANDIRIN
Andırın Postası

Andırın Postası
 • TAŞRADA MERKEZ OLMAYI BAŞARMIŞ BİR DERGİ: “İKİNDİ YAZILARI”
  TAŞRADA MERKEZ OLMAYI BAŞARMIŞ BİR DERGİ: “İKİNDİ
 • 5 yıl önce kurduğu ceviz bahçesi gelir kapısı oldu
  5 yıl önce kurduğu ceviz bahçesi gelir kapısı oldu
 • Muhtarlar Günü kutlandı
  Muhtarlar Günü kutlandı
 • Kaymakam Emre Dündar muhtarlarla bir araya geldi
  Kaymakam Emre Dündar muhtarlarla bir araya geldi
 • Öğretmenevi binasında geri sayım başladı
  Öğretmenevi binasında geri sayım başladı
 • Kışlık yakacak ihtiyacı adreslere teslim edildi
  Kışlık yakacak ihtiyacı adreslere teslim edildi
 • Kaymakam Dündar’ın Muhtarlar Günü mesajı
  Kaymakam Dündar’ın Muhtarlar Günü mesajı
 • Yeşildağ Spor galibiyetle başladı
  Yeşildağ Spor galibiyetle başladı
 • Şehrin Projeleri Vatandaşlarla Belirleniyor
  Şehrin Projeleri Vatandaşlarla Belirleniyor
 • Anadolu’nun En Büyük Kitap Fuarı Açıldı
  Anadolu’nun En Büyük Kitap Fuarı Açıldı
Sırtlarında 4 kilometre taşıdıkları defneler, abd’ye ihraç ediliyor
Sırtlarında 4 kilometre taşıdıkları defneler, abd’ye ihraç ediliyor
Andırın ilçesindeki kayalık alanda yetişen defne bitkisi köylülerin hasadına açıldı. Ormanlık alanlardan defneleri toplayan köylüler, bitkileri yaklaşık 3 kilometre boyunca sırtında taşıyor. Kozmetik ve gıda gibi birçok alanda kullanılan defne bitkisi...
8 Ekim 2019 13:59
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Andırın Postası

defne 3 defne 4 defne 2 defne 1

Andırın ilçesindeki kayalık alanda yetişen defne bitkisi köylülerin hasadına açıldı. Ormanlık alanlardan defneleri toplayan köylüler, bitkileri yaklaşık 3 kilometre boyunca sırtında taşıyor. Kozmetik ve gıda gibi birçok alanda kullanılan defne bitkisi Amerika, Çin, Fransa gibi çok sayıda ülkeye ihraç ediliyor.
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü, Andırın ilçesinde ormanlık alandaki defneleri köylülerin hasadına açtı. Yeşilyurt Mahallesi‘ndeki Tırıl Dağı’nın eteklerinde yetişen defneler, köylüler tarafından hasat ediliyor. Defnelerin kayalıkların arasında olması nedeniyle köylüler 30-35 kilo ağırlığında defne balyalarını sırtlarında kayalıkların arasında 2-3 kilometre taşıyarak alıcının bulunduğu alana getiriyor.
‘4 KİLOMETRE YÜRÜDÜĞÜMÜZ OLUYOR’
Tek geçim kaynaklarının defne olduğunu ve 15 yıldır defne topladığını belirten Mustafa Çatalbaş, defnelerin kayalıkların arasında olmasının kendilerini çok zorladığını söyledi. Yol olmadığı için de en az 2 kilometre yürümek zorunda kaldıklarını belirten Çatalbaş, “Defne toplarken çektiğimiz en büyük sıkıntı yol. Devletimizde böyle bir imkan var ama şu an bizim için böyle bir imkan yok. 2 kilometre, 3 kilometre, yeri gelirse 4 kilometreye kadar yürüyoruz. Geçim kaynağımız bu. Sırtımızda en fazla 30-35 kiloluk defne taşıyabiliyoruz. Sabah 6’da kalkıyoruz. Akşam 7’ye, 8’e kadar gücümüzün yettiği kadar defne topluyoruz. Yol olsa bunun 2-3 katını toplarız ve bizim için de daha rahat olur. Tek çare yol” diye konuştu.
‘YOL OLURSA YEVMİYEMİZİ 200 LİRAYA ÇIKARIRIZ’
Ali İspir de bölgede çok kaliteli defne olduğunu ancak yol olmadığı için birçoğunu toplayamadıklarını söyledi. İspir, “En az 3 kilometrelik bir yol ihtiyacımız var kayalık taraftan. O zaman hem yevmiyemiz artar hem de çok güzel defneleri de getiririz. Çok güzel defneler kayalıkların içinde kalıyor ve getiremiyoruz. Getirme şartları zor. Yol yapılırsa eğer yevmiyemizi 200 liraya kadar çıkarırız.”
2 BİN TON DEFNE ÇIKAR
Köylüler, topladıkları defneleri ise Denizli‘deki bir firmaya satıyor. Firma yetkilisi Yalçın Gözlükaya, Andırın’da defnelerin çok kaliteli olduğunu ancak yol olmadığı için çoğunun toplanamadığını belirtti ve şunları söyledi: “En kaliteli defne yaprakları bulunduğumuz bölgede olduğu için Andırın’ı tercih ettik. Bir de yollar Kahramanmaraş orman Bölge Müdürlüğü tarafından açılırsa daha da iyi olacak çünkü daha iyi defneler var burada. Andırın bölgesi, kaliteli yaprağın yetiştiği bölge. Köylülerden tonunu 600 liradan alıyoruz. Köylüler kesip buraya getiriyorlar, bizler de burada tartıp alıyoruz. Şu ana kadar 15’er tonluk 2 tane TIR gönderdik. Burada şu anda en az 300-500 ton daha mal var ama bölge müdürümüz bu yolları açarsa ileride çok kaliteli dallarımız var. Andırın bölge müdürümüzün yolları açması gerekiyor. Yollar açılırsa daha çoğalacak. Bin, 2 bin ton mal var Andırın bölgesinde ama zaten bildiğim kadarıyla da şu anda ilgileniyor bununla.”
DEFNELER İHRAÇ EDİLİYOR
Defnelerin tesislerde çeşitli işlemlere tabi tutulacağını kaydeden Yalçın Gözlükaya, “Burada defneleri biz TIR’lara yükledikten sonra Denizli, İzmir bölgemizdeki işletmemize gönderiyoruz. Fırınlarda kurutulduktan sonra çeşitli işlemlere tabi tutulup kalite olarak ayrım yapılır. Ayrımdan sonra Çin, Afrika, Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya, bu bölgelere talebe göre mal gönderilir. Defne, kozmetikten tutun, yemeklerde, balıklarda, konservede, parfümeride kullanılan bir madde. Ayıca defne yaprağının ürünün raf ömrünü de uzatan bir özelliği var” diye konuştu. Andırın Postası

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa