Andırın Postası
Andırın'da
5 Günlük
Hava Durumu
ANDIRIN
Andırın Postası

Andırın Postası
 • Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Andırın’da muhtarlarla bir araya geldi
  Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Andırın’da mu
 • Ünal, beton parke taşı üretim tesisinin açılışını yaptı
  Ünal, beton parke taşı üretim tesisinin açılışını
 • Andırın’da proje tanıtım toplantısı düzenlendi
  Andırın’da proje tanıtım toplantısı düzenlendi
 • Andırın Belediyesi ilçe merkezindeki camilerde aşure ikramında bulundu
  Andırın Belediyesi ilçe merkezindeki camilerde aş
 • Jandarma Trafik’ten servis araçlarına denetim
  Jandarma Trafik’ten servis araçlarına denetim
 • İlçe Milli Eğitim Müdürü çelenk sundu
  İlçe Milli Eğitim Müdürü çelenk sundu
 • Büyükşehir Belediye Başkanları Külliyede
  Büyükşehir Belediye Başkanları Külliyede
 • Öçal; “Millet iradesi yok sayılarak devlet otoritesi tesis edilemez!”
  Öçal; “Millet iradesi yok sayılarak devlet otorit
 • El emeği ahşap oyuncaklar
  El emeği ahşap oyuncaklar
 • DİYALİZ CİHAZLARI YENİLENİYOR
  DİYALİZ CİHAZLARI YENİLENİYOR
Kuşaktan kuşağa kilim dokumacılığı yapıyorlar
Kuşaktan kuşağa kilim dokumacılığı yapıyorlar
Andırın’da üç kuşaktır kilim ve savan dokumacılığını sürdüren aile, mesleklerini severek yaptıklarını söyledi. Yeni Mahallede babasından kalma dükkanda 1950 model makinede kilim, yolluk ve savan dokumacılığı yapan Hanifi Doğan (49) ...
9 Temmuz 2019 16:55
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Andırın Postası
????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Andırın’da üç kuşaktır kilim ve savan dokumacılığını sürdüren aile, mesleklerini severek yaptıklarını söyledi.

Yeni Mahallede babasından kalma dükkanda 1950 model makinede kilim, yolluk ve savan dokumacılığı yapan Hanifi Doğan (49)  dokumacılık mesleğine, ninesine ve annesine ip vererek başladığını söyledi.

Mesleğinin ninesinden, annesine ve babasına daha sonra kendine geçtiğini belirten Doğan, yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Bu mesleği hatırladığım kadarıyla yıllardan beri ninem yapardı. Ninem evde ıstar deriz biz, tahta tezgahta kirkitle döve döve onlara nakış verir resim verir o şekilde yapardı. Daha sonra annem devam etti. Yapılan bu iş aile bütçesine yetersiz kalınca yaz aylarında Çukurova’ya tarım arazilerine çalışmaya giderdik. Ninemden kalma tahta tezgahın yerine babam 1979 yılında bir kilim dokuma makinesı aldı. Babamın aldığı bu makine bize ailece bir iş kapısı oldu.”

Ben 7 yaşındaydım annemle ben ip sarardık. Ablamlar makinede nakış nakış kilim dokurdu. Şimdi ise eşim ve oğlumla mesleğimizi yaşatmaya çalışıyoruz diyen Doğan şunları kaydetti.

“Makinemiz neredeyse asırlık oldu. 1950 modele sahip. Gittiği yere kadar mücadelemizi vereceğiz. Yaptığımız işten de zevk alıyoruz. Mesleğimizi bu şartlarda en iyi bir şekilde götürmek için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye’de sayılı makinelerden biri olan bu makine de son dönemlerini yaşıyor. Ama çok güzel bir tezgah. Bu tezgahların yaptığı kimlileri son sistem tezgahlar, bilgisayarlı tezgahlarımız bu kalınlıkta ve bu kiloda yapamıyor. Bunun özelliği yaklaşık 9 kilogram ile 20 kilogram ağırlığında kilim çıkarabilmesi. Tabi bu da beceriye dayanıyor. Yetişmiş değerli ustalarımız var bizim gibi onlar yapabiliyor. Şuan günümüzde bu işle uğraşan ustalarda makinelerde sayılı kaldı.”

Kilim dokumacılığı yaptığımız bu makinelerde her türlü ip ve çaputlardan yapılmış ip şeklindeki malzemelerden de kilim yolluk ve çul yaptıklarını belirten Doğan, Yaz ayları gelince vatandaşlarımız eski kazakları sökerek iplerini yumak halinde sararak bize getirirler. Bizde onu geri dönüşüm olarak mekikte masrada sararak makinede kilim, savan ve yolluk dokuyarak müşterilerimize teslim ediyoruz diyerek şunları söyledi.

“Kış aylarında işimiz durur sezonluk çalışırız. Yaz aylarında 5-6 ay çalışırız. İlçe’nin yanında genelde Adana, Osmaniye, Kadirli’den ilçemize gelen yaylacılar yayla evlerinin sergileri için sipariş verirler. Bu kilimlerin ömrü uzun oluyor. Çözgü ipleri kullandığımız için kilimlerin 30-40 yıl kullanma ömrü oluyor. İşçilik ve çözgü ipi sağlam olduğundan dokuduğumuz kilimlerde sağlam oluyor. Şuan eşim ve oğlumla birlikte bu mesleği yaşatmaya çalışıyoruz. Makinemizin ömrü yettiği yere kadar çalışacağız. Şuan oğlumda işi öğrenmeye başladı. İnşallah benden sonra ata dede besleğini o devam ettirecektir.” Haber: Muammer Coşkun

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa