Andırın Postası
Andırın'da
5 Günlük
Hava Durumu
ANDIRIN
Andırın Postası

Andırın Postası
 • Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Andırın’da muhtarlarla bir araya geldi
  Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Andırın’da mu
 • Ünal, beton parke taşı üretim tesisinin açılışını yaptı
  Ünal, beton parke taşı üretim tesisinin açılışını
 • Andırın’da proje tanıtım toplantısı düzenlendi
  Andırın’da proje tanıtım toplantısı düzenlendi
 • Andırın Belediyesi ilçe merkezindeki camilerde aşure ikramında bulundu
  Andırın Belediyesi ilçe merkezindeki camilerde aş
 • Jandarma Trafik’ten servis araçlarına denetim
  Jandarma Trafik’ten servis araçlarına denetim
 • İlçe Milli Eğitim Müdürü çelenk sundu
  İlçe Milli Eğitim Müdürü çelenk sundu
 • Büyükşehir Belediye Başkanları Külliyede
  Büyükşehir Belediye Başkanları Külliyede
 • Öçal; “Millet iradesi yok sayılarak devlet otoritesi tesis edilemez!”
  Öçal; “Millet iradesi yok sayılarak devlet otorit
 • El emeği ahşap oyuncaklar
  El emeği ahşap oyuncaklar
 • DİYALİZ CİHAZLARI YENİLENİYOR
  DİYALİZ CİHAZLARI YENİLENİYOR
SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI BAŞLADI
SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI BAŞLADI
İlimiz deki baraj, göl, gölet ve akarsularda,  başta sazangiller ve yayın balıklarının av yasağı 1 Nisan Pazartesi günü başlamış olup, 30 Haziran tarihine kadar devam edecektir. 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa...
16 Nisan 2019 13:09
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Andırın Postası

3213213

İlimiz deki baraj, göl, gölet ve akarsularda,  başta sazangiller ve yayın balıklarının av yasağı 1 Nisan Pazartesi günü başlamış olup, 30 Haziran tarihine kadar devam edecektir.

1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa ve Su Ürünleri Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ile 4/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine göre, bahsi geçen balık türlerinin av yasağının başlama tarihleri bölgelerimizin iklimsel şartlarına göre ayarlanmaktadır. Örneğin; Akdeniz ve Ege Bölgesinin bazı illerinde 1 Mart-1 Haziran olarak belirlenirken, nispeten daha soğuk olan Kahramanmaraş ile birlikte İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin çoğu illerinde 1Nisan-30 Haziran olarak belirlenmiştir.

Sazan ve yayın balıkları genel olarak bölgemizde 1 Nisan – 30 Haziran ayları arasında yumurta bırakırlar. Bu dönem içinde üreme alanlarında yapılan kaçak avcılık ile balık popülâsyonu artışı engellenmektedir. Bunun sonucunda da sucul yaşamın doğada var olan dengesi de bozulmakta, balık kaynaklarımız her geçen gün azalmaktadır. Ekonomik olarak etkiside; halkın söz konusu balıkları da ha çok ve ucuza tüketmek yerine, pahalı olarak az miktarda tüketmek olarak yansımaktadır.

Söz konusu türlerin, özellikle sazan ve yayın balığının her geçen gün azalma gösterdiği bir dönemde, yumurta bırakabilmeleri için, başta balıkçılar olmak üzere tüm halkın, balık türlerinin korunması, yaşatılması ve bilinçli avcılık adına belirtilen süreler için de avcılık yapmamaları, avlanan balıkları satın almamaları gerekmektedir. Bu tür faaliyet için de bulunanları da İl Jandarma Komutanlığının 112-156 ve Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 174 no’lu Alo Gıda hattına bildirmeleri gerekmektedir. Yasaklara uymayan amatör balıkçılara 480 TL, ticari balıkçılara ise 480 TL ile 3.292 TL arasında idari para cezası uygulanacaktır. Sürdürülebilir su ürünleri temini için ve ekolojik dengenin bozulmaması adına bahse konu süre zarfında (1Nisan- 30 Haziran) kurallara uymayanları uyaralım. Haber merkezi

 

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa