Andırın Postası
Andırın'da
5 Günlük
Hava Durumu
ANDIRIN
Andırın Postası

Andırın Postası
 • Andırın’da 19 Mayıs törenle kutlandı
  Andırın’da 19 Mayıs törenle kutlandı
 • MYO’da mezuniyet coşkusu
  MYO’da mezuniyet coşkusu
 • Andırın Belediyesi Yeşilova Mahallesinde iftar verdi
  Andırın Belediyesi Yeşilova Mahallesinde iftar ver
 • Aycan “Dışarıya bağımlılığımız azalsın”
  Aycan “Dışarıya bağımlılığımız azalsın”
 • Sosyal Güvenlik haftası ile ilgili basın açıklaması
  Sosyal Güvenlik haftası ile ilgili basın açıklamas
 • Başkan Güngör: “Su ücretine herhangi bir zam yapmadık”
  Başkan Güngör: “Su ücretine herhangi bir zam yapma
 • Büyükşehir’den iki akülü araba
  Büyükşehir’den iki akülü araba
 • Engelsiz yılsonu sergisi açıldı
  Engelsiz yılsonu sergisi açıldı
 • Erasmus projesinin ikinci toplantısı İtalya’da yapıldı
  Erasmus projesinin ikinci toplantısı İtalya’da ya
 • Büyükşehir’den farkındalık eğitimi
  Büyükşehir’den farkındalık eğitimi
Bakan Varank Sanayi Sektörü Temsilcileriyle Buluştu Kahramanmaraş’tan Yerlileşme Mesajı Verdi:
Bakan Varank Sanayi Sektörü Temsilcileriyle Buluştu Kahramanmaraş’tan Yerlileşme Mesajı Verdi:
  İthal bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz, yerlileştirme ürün programı yapısal reformlardan biri katma değerli üretimi artırmayı amaçlıyoruz   Kahramanmaraş’ta bir dizi ziyaret gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Yerli kaynaklardan en...
26 Şubat 2019 13:14
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Andırın Postası

FotoHandler (1) FotoHandler (2)

 

İthal bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz, yerlileştirme ürün programı yapısal reformlardan biri katma değerli üretimi artırmayı amaçlıyoruz

 

Kahramanmaraş’ta bir dizi ziyaret gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Yerli kaynaklardan en iyi şekilde yararlanıp, üretimin ithal bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz. Yakında ilan edeceğimiz yerlileştirme ürün programı, çok önemsediğimiz yapısal reformlardan birisi. Ara malı ithalatını azaltıp, katma değerli üretimi rekabetçi bir biçimde artırmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda, desteklerimizi uçtan uça ve sonuç odaklı şekilde tasarlayacağız.” dedi.

Kahramanmaraş Valiliği ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek il hakkında bilgiler alan Varank, Sütçü İmam Üniversitesi Teknokent’te öğrenciler ve akademisyenlerle bir araya geldi. Son olarak Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği sektör buluşmasına katılan Varank, burada yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

ŞEHİR ŞEHİR GEZİYORUZ: Üretimi merkeze alan bir bakanlığız. Sanayinin üzerindeki yükleri azaltmak ve yatırımları teşvik etmek temel görevimiz. Bunun için şehir şehir geziyor, tüm paydaşlarımızla istişarelerde bulunuyoruz. Sorunları çözmek ve önerilerinizi hayata geçirmek için de var gücümüzle çalışıyoruz. Sizden de beklentimiz, mücadeleye daha güçlü devam etmeniz. Sahip olduğunuz işgücünün kıymetini bilerek; üretim potansiyelinizi daha yukarıya çekmeye odaklanmalısınız.

YÜKSEL İTHAL BAĞIMLILIĞI: Yerlileştirme konusu öncelikli gündem maddemiz. Yüksek ithal bağımlılığı, kurdaki dalgalanmalara karşı sanayimizin direncini zayıflatıyor. Yerli kaynaklardan en iyi şekilde yararlanıp, üretimin ithal bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz. Yakında ilan edeceğimiz yerlileştirme ürün programı, çok önemsediğimiz yapısal reformlardan birisi. Ara malı ithalatını azaltıp, katma değerli üretimi rekabetçi bir biçimde artırmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda, desteklerimizi uçtan uça ve sonuç odaklı şekilde tasarlayacağız.

KAMUDA YERLİ MALI ALIMI: Yerlileşmede önemsediğimiz bir diğer konu da; kamuda yerli malı alımını daha güçlü teşvik etmek. Ortada bir mevzuat var, ancak maalesef aksayan yönlerle ilgili sanayicilerimizden haklı şikâyetler alıyoruz. Bakanlık olarak bu işi sahiplendik, mevcutta aksayan yönleri tespit ettik. Daha sade, daha verimli ve yerli katma değeri dikkate alan bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz. Bu sayede yerlilik bilincini geniş bir tabana yayacak, yurt içi üretimi nitelik ve nicelik açısından geliştirmiş olacağız.

25 BİN YENİ İSTİHDAM: İlimizde 2002 yılı öncesinde sadece 1 OSB’miz bulunuyordu. Bugün Maraş’ta 4 OSB’miz var, 10 bin vatandaşımız buralarda istihdam ediliyor. Tekstil İhtisas OSB’nin altyapı çalışmaları hala devam ediyor. Tüm parsellerde üretime geçildiğinde 25 bin kişiye yeni istihdam oluşturmasını hedefliyoruz. Ödenek talebinizi biliyorum, bütçe imkanlarımız çerçevesinde değerlendireceğiz. Şu müjdeyi verebilirim; Kahramanmaraş OSB’nin atık su arıtma tesisi ihalesini inşallah bu sene yapacağız. İhalenin yapılmasını engelleyen pürüzlerin hepsi çözüldü.

KUYUMCULUK MERKEZİ OLACAK: Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın öncülük ettiği Tasarım ve 3 Boyutlu Modelleme Merkezi; kuyumculuk, mutfak eşyası ve mobilya gibi alanlarda şehrimize rekabet üstünlüğü kazandıracak. Önümüzdeki dönemde bu merkeze yeni makine ve ekipmanlar alınacak ve Ayarevi ile Gemoloji laboratuvarı kurulacak. Bu tesisin de kurulmasıyla, Kahramanmaraş kuyumculuk alanında ülkemizin en büyük, dünyanın sayılı merkezlerinden biri olacaktır.

MEYAN ve MARAŞ ÇÖREĞİ İKRAM ETTİ

Varank, Kahramanmaraş’ta resmi ziyaretlerin arasında zaman zaman da halkla buluştu. Bu buluşmalar sırasında Kahramanmaraş’a özgü Meyan Şerbeti ve Maraş Çöreği’inin tadına baktı ve halka da şerbet ve çörek ikram etti.

UĞUR BÖCEĞİ’İN İNCELEDİ

Tarihi Kapalı Çarşı’da çay içen Varank, Kahramanmaraş Teknokenti ziyaret etti. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri ve akademisyenleri tarafından geliştirilen elektrikli otomobil “Uğur Böceği”ni inceledi. Haber merkezi

 

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa