Andırın Postası
Andırın'da
5 Günlük
Hava Durumu
ANDIRIN
Andırın Postası

Andırın Postası
 • ANDIRIN YENİ BİR SİMGEYE KAVUŞUYOR
  ANDIRIN YENİ BİR SİMGEYE KAVUŞUYOR
 • Deneme amaçlı kurduğu seradan şimdi ürün pazarlıyor
  Deneme amaçlı kurduğu seradan şimdi ürün pazarlıy
 • Mikro Kredi ile İşyerini Geliştirdi
  Mikro Kredi ile İşyerini Geliştirdi
 • Evle duvar arasına sıkışan buzağı kurtarıldı
  Evle duvar arasına sıkışan buzağı kurtarıldı
 • Patlayan cep telefonu evde yangın çıkardı
  Patlayan cep telefonu evde yangın çıkardı
 • Adem Orçan, için yardım kampanyası
  Adem Orçan, için yardım kampanyası
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Yılmaz çiftine Külliye daveti
  Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Yılmaz çiftine Külliye
 • Andırın’da Yaz Spor Okulu açıldı
  Andırın’da Yaz Spor Okulu açıldı
 • Mesire alanı ve 2. Köprü inşaatı devam ediyor
  Mesire alanı ve 2. Köprü inşaatı devam ediyor
 • ANDIRIN’DA ÇOĞUNLUK ERDOĞAN DEDİ
  ANDIRIN’DA ÇOĞUNLUK ERDOĞAN DEDİ
Deneme amaçlı kurduğu seradan şimdi ürün pazarlıyor
Deneme amaçlı kurduğu seradan şimdi ürün pazarlıyor
On yıldır Türkiye’nin çeşitli illerinde çalıştıktan sonra köyüne dönerek kendi işini kurmaya karar veren Andırınlı çiftçi Özcan Erdevir, geçen sene deneme amaçlı kurduğu domates serasından başarılı sonuç alınca bu sene...
10 Temmuz 2018 12:59
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Andırın Postası

????????????????????????????????????

DSC_0378

On yıldır Türkiye’nin çeşitli illerinde çalıştıktan sonra köyüne dönerek kendi işini kurmaya karar veren Andırınlı çiftçi Özcan Erdevir, geçen sene deneme amaçlı kurduğu domates serasından başarılı sonuç alınca bu sene 3 katına çıkardı.

Andırın Rifatiye Mahallesinde yaşayan girişimci vatandaş Özcan Erdevir, (32) bir dönüm alan üzerinde kurduğu domates serasından 20 ton ürün bekliyor.

İlçenin 1200 rakımlı Rifatiye mahallesinde geçen yıl 300 metrekarelik bir alanda deneme amaçlı kurduğu serada 5-6 ton domates elde ederek güzel para kazandığını söyleyen Erdevir, bu seneki hedefinin 20 ton civarında olduğunu söyledi.

10 yıldır ilçe dışında çeşitli işlerde çalıştığını belirten Erdevir, köyüne dönerek kendi işini kurmaya karar verdiğini söyleyerek şunları söyledi.

“İlçeye döndüğümde kahvehane olarak kullandığım binada mantar üretmeye başladım. İlçe Tarım Müdürlüğünün de teknik desteği ile mantar üretiminden güzel verim elde ettim. Mantar üretimi yaparken de yine farklı arayışlar içine girdim. Daha önce Antalya da sera işinde çalıştığım için bir alt yapı bilgim vardı.  Mantar üretimin yanı sıra deneme amaçlı 300 metrekarelik bir alana sera kurdum. Denemeden başarılı sonuç almaya  başlayınca bu sene burayı yaklaşık bir dönüme çıkardım ve 15-20 ton civarında ürün bekliyorum.”

Geçen yıl yetiştirdiği domateslerden elde ettiği tohumları kullanarak iki ay önce diktiği fidelerden ürün almaya başladığını söyleyen Erdevir şunları söyledi.

“Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Pazar sıkıntısı yaşamıyorum. Şuan günlük ortalama 100-150 kilogram domates topluyorum ve ilçede bakkal ve marketlere veriyorum. Satışlarımda herhangi bir sıkıntı yok. Buranın bir yayla bölgesi olması nedeniyle civar il ve ilçelerden yaylaya gelen vatandaşlara da burada satış yapıyorum.

Daha önce Antalya’da sera işinde de çalıştığını fakat teknik anlamda bilgisi olmadığını belirten Erdevir, İlçe Tarım Müdürlüğü Teknik personelinin de büyük yardımlarını desteklerini gördüğünü belirterek bundan sonraki hedefinin serayı her geçen yıl daha da büyütmek olduğunu söyledi.

Eşi Emine Erdevir ise bu işi severek yaptıklarını kaydederek, Burası soğuk bir bölge bu şartlarda seracılık yapıyoruz. İnşallah bundan sonra iyi paralar kazanırız ve serayı  gelecek yıllarda daha da büyütürüz dedi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Uğur Adsay, kurulan seranın bölgeye örnek olacağını belirterek şunları söyledi.

Burada çiftçimizin deneme amaçlı kurduğu seradan başarılı sonuç alınınca Özcan kardeşimizin girişimciliğiyle bu sene de üretim amaçlı kurulmasında yardımcı olduk.  İlçe Müdürlüğümüz teknik personelinin desteği ve üreticimizin azmi ile oldukça başarılı sonuç ortaya çıktı. Personelimiz bu seranın kurulmasından bu yana her aşamasında bulundular. Bahçede kontrollü bir çalışma yapılıyor. İnşallah çevremize güzel bir örnek olur. İlçe Müdürlüğü olarak tüm çiftçilerimizin destekçisiyiz ve onların yanındayız dedi. Haber: Murat Menendiz

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa