Andırın Postası
Andırın'da
5 Günlük
Hava Durumu
ANDIRIN
Andırın Postası

Andırın Postası
 • Ak Pati Andırın Belediye Başkan Adayı AHMET DOĞAN : “Gönül Belediyeciliği İçin Geliyoruz”
  Ak Pati Andırın Belediye Başkan Adayı AHMET DOĞAN
 • Andırın’da öğrenciler karne heyecanı yaşadı
  Andırın’da öğrenciler karne heyecanı yaşadı
 • Andırın’da karda mahsur kalan iki kişi kurtarıldı
  Andırın’da karda mahsur kalan iki kişi kurtarıldı
 • Amatör maçta kart gören oyuncu hakeme saldırdı
  Amatör maçta kart gören oyuncu hakeme saldırdı
 • Belediye ekipleri karla mücadele ediyor
  Belediye ekipleri karla mücadele ediyor
 • Yedi güzel adam edebiyat müzesi ‘nde sona doğru
  Yedi güzel adam edebiyat müzesi ‘nde sona doğru
 • Yedikuyular’a ziyaretçi akını
  Yedikuyular’a ziyaretçi akını
 • Manevi evlat-2 projesinin açılış toplantısı yapıldı
  Manevi evlat-2 projesinin açılış toplantısı yapıld
 • Büyükşehir ekipleri 7/24 görev başında
  Büyükşehir ekipleri 7/24 görev başında
 • KAR PALETLİ AMBULANSLAR, KAR KIŞ DİNLEMİYOR
  KAR PALETLİ AMBULANSLAR, KAR KIŞ DİNLEMİYOR
Kirazlarda biyolojik mücadele için elma sirkesi dağıtıldı
Kirazlarda biyolojik mücadele için elma sirkesi dağıtıldı
Andırın’da kiraz üreticiliği yapan çiftçilere biyolojik mücadele kapsamında 5 ton elma sirkesi dağıtıldı. Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, ‘Meyve Sineği Zararlısında Besi Tuzağı ile Toplu Biyoteknik Mücadele...
8 Mayıs 2018 13:41
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Andırın Postası

DSC_0011 DSC_0030 DSC_0037 DSC_0045 DSC_0053 DSC_0066

Andırın’da kiraz üreticiliği yapan çiftçilere biyolojik mücadele kapsamında 5 ton elma sirkesi dağıtıldı.

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, ‘Meyve Sineği Zararlısında Besi Tuzağı ile Toplu Biyoteknik Mücadele Uygulama Projesi’ kapsamında Andırın’da kiraz yetiştiriciliği yapan üreticilere elma sirkesi ve tuzak dağıtımı yapıldı.

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, son üç yıldır çiftçilerimiz arasında sirke sineği diye tabir edilen Drosophila Suzuki

zararlısı ile mücadele ediyoruz dedi.

Çokak Mahallesinde düzenlenen programda, Kahramanmaraş ilinin kiraz potansiyeli bakımından önde gelen ilçelerinden birinin Andırın içesi olduğunu söyleyen Emiralioğlu şunları söyledi.

“Andırın ilçemizde büyük bir kısmı yurtdışına ihraç edilmekte olan 10 bin ton kiraz üretimi söz konusu. Son üç yıldır çiftçilerimiz arasında sirke sineği diye tabir edilen bir zararlı ile mücadele ediyoruz. Zaman zaman ürün kayıplarına ve ürünlerde kalite düşüklüğüne sebep olan bu zararlı ile mücadele kapsamında, Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak 7 ton civarında sirke sirke sineği tuzakları oluşturduk.”

Buradaki temel amacımız kimyasal mücadeleyi en aza indirerek hazırlanan tuzaklarla kirazlarımıza zarar veren bu sirke sineklerini bu tuzaklarla yakalayıp imha etmek diyen Emiralioğlu şunları söyledi.

“Kiraz Üreticiler Başkanlığı ve çiftçilerimizle beraber, Çığşar, Çokak ve Kabaca bölgelerimizde toplu bir mücadele yapmak istiyoruz. Bütün bahçelerimizin çevresine sirke sineği tuzaklarını asıp böylelikle sineğin daha çoğalmadan popülasyonunu azaltıp, kirazlara zarar vermesini engellemek istiyoruz. 7 ton civarında dağıtımı yapılan sirke sineği tuzaklarının 5 tonluk bir kısmını Andırın ilçemize ayırdık. Çünkü bizim kiraz üretimi bakımından en büyük potansiyele sahip olan ilçemiz burası.  Biz bu bölgede daha az ilaç kullanarak sirke sineği ile mücadelede daha etkin bir mücadele gerçekleştirmiş olcağız dedi.

Ziraat Mühendisi Sefair Bağcı’nın kiraz üreticilerine yönelik olarak biyoteknik amaçlı sirke  tuzakların nasıl hazırlanacağı konusunda bilgiler vermesinden sonra kiraz ağaçlarına tuzaklar asıldı.

Programa, Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim Şube Müdürü İbrahim Kargı, Andırın İlçe Müdürü Uğur Adsay, Kiraz Üreticiler Birliği Başkanı Cabbar Erkek  ve kiraz üreticileri katıldı. Haber : Murat Menendiz

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa