Andırın Postası
Andırın'da
5 Günlük
Hava Durumu
ANDIRIN
Andırın Postası

Andırın Postası
 • Andırın’da SODES sergisi büyüledi
  Andırın’da SODES sergisi büyüledi
 • STK’lar Andırın’daki kalelere dikkat çekmek için bir araya geldiler
  STK’lar Andırın’daki kalelere dikkat çekmek için b
 • Anadolu’nun en büyük kitap fuarı   kapılarını beşinci kez açtı
  Anadolu’nun en büyük kitap fuarı kapılarını be
 • Andırın’da 3 bin kişilik aşure dağıtıldı
  Andırın’da 3 bin kişilik aşure dağıtıldı
 • Andırın’da amca – yeğene Alman gelinler
  Andırın’da amca – yeğene Alman gelinler
 • KASKİ’DEN Tufanpaşa Mahallesine dev yatırım
  KASKİ’DEN Tufanpaşa Mahallesine dev yatırım
 • KASKİ yeni bir sondaj kuyusu açtı
  KASKİ yeni bir sondaj kuyusu açtı
 • ANDIRIN’A “AYDIN” ADAY ADAYI
  ANDIRIN’A “AYDIN” ADAY ADAYI
 • Meslek Yüksek Okulu’nda aşure etkinliği
  Meslek Yüksek Okulu’nda aşure etkinliği
 • Aykut Türkmen yeniden Eğitim Bir-Sen İlçe Başkanı
  Aykut Türkmen yeniden Eğitim Bir-Sen İlçe Başkanı
Kendi tarım arazisi için solucan gübresi üretiyor
Kendi tarım arazisi için solucan gübresi üretiyor
Bir televizyon kanalında izlediği solucan gübresi haberinden etkilenerek yaptığı araştırmalar sonucunda kendi arazisinde ve bahçesinde kullanmak üzere solucan gübresi üretmeye başlayan hemşehrimiz Mehmet  Doğan, ilerleyen zamanlarda pazarlama yapmayı hedefliyor. İlçemiz ...
18 Nisan 2018 17:48
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Andırın Postası

DSC_0066 DSC_0101 DSC_0109 DSC_0092

Bir televizyon kanalında izlediği solucan gübresi haberinden etkilenerek yaptığı araştırmalar sonucunda kendi arazisinde ve bahçesinde kullanmak üzere solucan gübresi üretmeye başlayan hemşehrimiz Mehmet  Doğan, ilerleyen zamanlarda pazarlama yapmayı hedefliyor.

İlçemiz  Efirağzılı Mahallesinde yaşayan ve geçimini çiftçilikle sağlayan Mehmet Doğan,  yaklaşık bir yıl önce 100 bin solucanla başladığı gübre üretiminde şuan havuzlarda 1 milyon solucana ulaştığını ve 2 gübre havuzundan aylık 1 ton gübre aldığını söyledi.

Yaptığı sistemle başarılı bir şekilde üretim yapmaya başladığını belirten Doğan, şunları söyledi.

“Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşıyorum. Bir televizyon kanalında dinlediğim solucan gübresi haberi dikkatimi çekti ve merak sardım. Yaptığım araştırmalarda benim de bu işi yapabileceğimi düşündüm ve  evimin alt katında  iki adet gübre havuzu kurdum.  10 bin TL ye 100 bin adet solucan alarak bu işe başladım.

Artık ürünlerimizde doğal gübre kullanıyoruz

Yaklaşık  bir yıldan buyana ürettiği gübreyi kendi bahçesindeki ürünlerde kullandığını söyleyen Doğan, ürünlerin daha dayanıklı ve  bitki hastalıklarında karşı daha dirençli olduğunu gözlemlediğini söyleyerek şunları kaydetti.

“Ürettiğimiz gübre sayesinde bahçemizdeki meyve ve sebzelerde yüzde 60 daha kaliteli ürün elde ettik. Artık kimyevi gübre kullanmıyoruz. Solucanlardan elde ettiğimiz sıvıyı da  ilaçlama yöntemi ile bahçemizdeki meyve ve sebzelerde kullandığımızda böcek, haşeri ve hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu gördük. Artık kimyevi gübre kullanmayacağız. Şuan iki havuzda aylık bir ton üretim yapıyoruz, inşallah ilerleyen günlerde iki havuz daha kurarak aylık kapasiteyi 2-3 tona çıkartacağız. Bu gübreye karşı bir talep var. Bundan sonraki hedefimiz bu işi ticari olarak yapmak. Bizden sonra bölgede küçük çaplı da olsa 3 aile daha bu işi yapmaya başladı. Gelip tesisi gezip bilgi alanlar ve bu işi yapmak isteyenlerde var.”

Eşi Cennet Doğan ise  bu işi severek yaptıklarını, gübre üretiminin zevkli bir iş olduğunu ve eşine tam destek verdiğini söyleyerek bu işi yapmak isteyenlere tavsiye ediyorum diyerek şunları söyledi.“Bu gübrenin çok yararını gördük. Bahçemdeki soğan, sarımsak ve marullarda daha önce olmadığı kadar verim elde ettik. Evimin balkonundaki çiçeklerde de kullanıyorum ve gerçekten çiçeklerin daha farklı geliştiğini gördüm.  Üretimde, solucanlara mama hazırlama, nemlendirme, torbalama ve kurduğumuz  düzenekte solucanları gübreden ayrıştırmada eşime yardımcı oluyorum. İnşallah bundan sonraki hedefimiz elde ettiğimiz gübreyle aile bütçesine katkı sağmak” dedi. Haber: Murat Menendiz

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa