Andırın Postası
Andırın'da
5 Günlük
Hava Durumu
ANDIRIN
Andırın Postası

Andırın Postası
 • El Koyulan Arazi, Köylülere Ceviz Bahçesi Olarak verildi
  El Koyulan Arazi, Köylülere Ceviz Bahçesi Olarak v
 • Andırın’da satranç kursuna katılan çocuklara madalya verildi
  Andırın’da satranç kursuna katılan çocuklara madal
 • Kaymakam Haluk Koç’un Kurban Bayramı mesajı
  Kaymakam Haluk Koç’un Kurban Bayramı mesajı
 • Milletvekili Özdemir’in Andırın ziyareti
  Milletvekili Özdemir’in Andırın ziyareti
 • Şantiye görünümlü ev görenleri şaşırtıyor
  Şantiye görünümlü ev görenleri şaşırtıyor
 • Diyanet Vakfına Kurban Bağışı
  Diyanet Vakfına Kurban Bağışı
 • Andırın Avcılar ve Atıcılar Spor Kulübü Başkanlığı Ödüllü atıcılık yarışması
  Andırın Avcılar ve Atıcılar Spor Kulübü Başkanlığ
 • Bayramlaşma merasimi saat: 14:00’de
  Bayramlaşma merasimi saat: 14:00’de
 • Kurbanlık fiyatları açıklandı
  Kurbanlık fiyatları açıklandı
 • Andırın’da trafik kazası: 3 yaralı
  Andırın’da trafik kazası: 3 yaralı
Kendi tarım arazisi için solucan gübresi üretiyor
Kendi tarım arazisi için solucan gübresi üretiyor
Bir televizyon kanalında izlediği solucan gübresi haberinden etkilenerek yaptığı araştırmalar sonucunda kendi arazisinde ve bahçesinde kullanmak üzere solucan gübresi üretmeye başlayan hemşehrimiz Mehmet  Doğan, ilerleyen zamanlarda pazarlama yapmayı hedefliyor. İlçemiz ...
18 Nisan 2018 17:48
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Andırın Postası

DSC_0066 DSC_0101 DSC_0109 DSC_0092

Bir televizyon kanalında izlediği solucan gübresi haberinden etkilenerek yaptığı araştırmalar sonucunda kendi arazisinde ve bahçesinde kullanmak üzere solucan gübresi üretmeye başlayan hemşehrimiz Mehmet  Doğan, ilerleyen zamanlarda pazarlama yapmayı hedefliyor.

İlçemiz  Efirağzılı Mahallesinde yaşayan ve geçimini çiftçilikle sağlayan Mehmet Doğan,  yaklaşık bir yıl önce 100 bin solucanla başladığı gübre üretiminde şuan havuzlarda 1 milyon solucana ulaştığını ve 2 gübre havuzundan aylık 1 ton gübre aldığını söyledi.

Yaptığı sistemle başarılı bir şekilde üretim yapmaya başladığını belirten Doğan, şunları söyledi.

“Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşıyorum. Bir televizyon kanalında dinlediğim solucan gübresi haberi dikkatimi çekti ve merak sardım. Yaptığım araştırmalarda benim de bu işi yapabileceğimi düşündüm ve  evimin alt katında  iki adet gübre havuzu kurdum.  10 bin TL ye 100 bin adet solucan alarak bu işe başladım.

Artık ürünlerimizde doğal gübre kullanıyoruz

Yaklaşık  bir yıldan buyana ürettiği gübreyi kendi bahçesindeki ürünlerde kullandığını söyleyen Doğan, ürünlerin daha dayanıklı ve  bitki hastalıklarında karşı daha dirençli olduğunu gözlemlediğini söyleyerek şunları kaydetti.

“Ürettiğimiz gübre sayesinde bahçemizdeki meyve ve sebzelerde yüzde 60 daha kaliteli ürün elde ettik. Artık kimyevi gübre kullanmıyoruz. Solucanlardan elde ettiğimiz sıvıyı da  ilaçlama yöntemi ile bahçemizdeki meyve ve sebzelerde kullandığımızda böcek, haşeri ve hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu gördük. Artık kimyevi gübre kullanmayacağız. Şuan iki havuzda aylık bir ton üretim yapıyoruz, inşallah ilerleyen günlerde iki havuz daha kurarak aylık kapasiteyi 2-3 tona çıkartacağız. Bu gübreye karşı bir talep var. Bundan sonraki hedefimiz bu işi ticari olarak yapmak. Bizden sonra bölgede küçük çaplı da olsa 3 aile daha bu işi yapmaya başladı. Gelip tesisi gezip bilgi alanlar ve bu işi yapmak isteyenlerde var.”

Eşi Cennet Doğan ise  bu işi severek yaptıklarını, gübre üretiminin zevkli bir iş olduğunu ve eşine tam destek verdiğini söyleyerek bu işi yapmak isteyenlere tavsiye ediyorum diyerek şunları söyledi.“Bu gübrenin çok yararını gördük. Bahçemdeki soğan, sarımsak ve marullarda daha önce olmadığı kadar verim elde ettik. Evimin balkonundaki çiçeklerde de kullanıyorum ve gerçekten çiçeklerin daha farklı geliştiğini gördüm.  Üretimde, solucanlara mama hazırlama, nemlendirme, torbalama ve kurduğumuz  düzenekte solucanları gübreden ayrıştırmada eşime yardımcı oluyorum. İnşallah bundan sonraki hedefimiz elde ettiğimiz gübreyle aile bütçesine katkı sağmak” dedi. Haber: Murat Menendiz

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa