Andırın Postası
Andırın'da
5 Günlük
Hava Durumu
ANDIRIN
Andırın Postası

Andırın Postası
 • Ak Pati Andırın Belediye Başkan Adayı AHMET DOĞAN : “Gönül Belediyeciliği İçin Geliyoruz”
  Ak Pati Andırın Belediye Başkan Adayı AHMET DOĞAN
 • Andırın’da öğrenciler karne heyecanı yaşadı
  Andırın’da öğrenciler karne heyecanı yaşadı
 • Andırın’da karda mahsur kalan iki kişi kurtarıldı
  Andırın’da karda mahsur kalan iki kişi kurtarıldı
 • Amatör maçta kart gören oyuncu hakeme saldırdı
  Amatör maçta kart gören oyuncu hakeme saldırdı
 • Belediye ekipleri karla mücadele ediyor
  Belediye ekipleri karla mücadele ediyor
 • Yedi güzel adam edebiyat müzesi ‘nde sona doğru
  Yedi güzel adam edebiyat müzesi ‘nde sona doğru
 • Yedikuyular’a ziyaretçi akını
  Yedikuyular’a ziyaretçi akını
 • Manevi evlat-2 projesinin açılış toplantısı yapıldı
  Manevi evlat-2 projesinin açılış toplantısı yapıld
 • Büyükşehir ekipleri 7/24 görev başında
  Büyükşehir ekipleri 7/24 görev başında
 • KAR PALETLİ AMBULANSLAR, KAR KIŞ DİNLEMİYOR
  KAR PALETLİ AMBULANSLAR, KAR KIŞ DİNLEMİYOR
Defne üretimi kayıkla yapılıyor
Defne üretimi kayıkla yapılıyor
Andırın’da önemli bir potansiyel oluşturan defne bitkisiyle, aile bütçesine ve ülke ekonomisine katkı sağlayan vatandaşlar zor şartlarda üretim yaparak kayıkla taşıma yapıyorlar. İlçemiz  Sumaklı Mahallesinde yaşayan vatandaşlar berke barajı yamaçlarında...
10 Nisan 2018 16:14
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Andırın Postası

DSC00307 DSC00321 DSC00334 DSC00338

Andırın’da önemli bir potansiyel oluşturan defne bitkisiyle, aile bütçesine ve ülke ekonomisine katkı sağlayan vatandaşlar zor şartlarda üretim yaparak kayıkla taşıma yapıyorlar.

İlçemiz  Sumaklı Mahallesinde yaşayan vatandaşlar berke barajı yamaçlarında yetişen ve zor şartlarda üretimini yaptıkları defne ile aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

Engebeli arazide kesimi yapılarak, barajın kıyı kenarına taşınıp,  tahta kayığa yüklenen defnelerin traktörlere yüklenerek, oradan da kamyonlara yüklendiğini belirten üreticiler şunları söyledi.

“Kesimini yaptığımız defneleri iple bağlayarak tahta  kayığa yükleme işi yapılıyor. Daha sonra kayıkla kıyı kenara getirilen defneler burada indirilerek traktörlere yükleniyor. Traktörlerle kamyonlara taşınan defneler alıcı firmalara gönderiliyor.”

Yaklaşık bir aydır defne üretiminde kayıkla çalıştığını söyleyen Ahmet Kara

“Sabah saat: sekiz gibi kayığa binip dağa gidiyoruz. Orada bu defne dallarını kesip iki kişi ile kayığın içerisine yüklüyoruz. Yaklaşık bir buçuk saat gibi bir zamanda yükü boşaltıp tekrar geri dönüyoruz. Günlük 5-6 sefer yapabiliyoruz ve her seferde 600-700 kilogram defne taşıyoruz dedi.

Andırın ilçesinde defne üretiminin vatandaşlar tarafından kendi imkanları ile yapıldığını söyleyen Andırın Orman İşletme Müdürü İdris Tetik, defne üretiminin çeşitli yöntemlerle taşındığını belirterek belki de Türkiye’de ilk defa kayıkla defne taşımacılığı yapıldığını söyledi.

Andırın bölgesinde defne üretiminin artarak devam ettiğini söyleyen Andırın Orman İşletme Müdürü İdris Tetik, İlçemizde yıllık  defne üretim potansiyelinin yaklaşık 2 bin ton civarında olduğunu söyledi.

Bu sene  yaklaşık 700 ton civarında defne üretimi gerçekleştirdik, diyen Tetik, şunları söyledi.

“ Andırın’da defne üretimini köylülerimiz kendi imkanları ile yapıyorlar. Bazı bölgelerde teleferik sistemini kullandık. Yolu olmayan bu sarp bölgemizde belki de Türkiye’de ilk defa kayıkla üretim yapmaktayız. Ekonomimize katkı yapmak amacıyla köylülerimiz burada gecesini gündüzüne katarak zor şartlar altında kayıkla yaklaşık bir kilometreden defne sürgünleri getirmekte ve üretime kazandırmaktalar. Köylülerimize bu fedakârlıklarından dolayı teşekkür ediyoruz. Eğer onlar bu fedakarlığı yapmasalar zor şartlarda bu üretimi gerçekleştiremeyiz.”

Defne bitkisi son zamanlarda hızla değer kazanmakta diyen Tetik, Sanayinin bir çok kesiminde ilaç sanayi olsun, kozmetik sanayi olsun, kullanımı giderek artmakta. Bizlerde işletme Müdürlüğü olarak defneyi ekonomimize kazandırmanın yollarını arıyoruz. Zor şartlarda dahi olsa üretimimizi gerçekleştirmek için bizlerde elimizden geleni yapıyoruz dedi. Haber: Murat Menendiz

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa